Будинок Брехунець в центрі міста

15.04.2021   

У центрі Києва, на вулиці Трьохсвятительській, 11 розташований дуже незвичайний будинок. Його називають будинок-брехунець. Він має, образно кажучи, два боки — лицьовий і виворітний. Подібних споруд у Старому Києві дуже мало.

Київ, як відомо, особливо його центральна частина, стоїть на пагорбах.

Складний рельєф змушував проектувальників та архітекторів напружувати свій інтелект і застосовувати різні складні інженерні технології і новинки.

Будинки будували біля обривів, під горою, на поворотах, в інших, не надто зручних місцях. Архітектура при цьому часто виходить дуже чудернацькою.

Такий унікальний будинок збудували на вулиці Трьохсвятительській.

Історія його розпочинається на початку XX століття. У 1910 році цю складну, з обривом, ділянку придбав Гавриїл Позняков — комерсант і домовласник, який вирішив побудувати тут прибутковий будинок (готель).

Так як місце не зовсім зручне для будівництва, то купив землю він дуже дешево. Дав завдання інженеру Вадиму Катериничу, і той дуже швидко знайшов вихід, придумавши як збудувати будинок. До 1912 року він був зведений, і почав швидко приносити прибуток.

Якщо стати біля парадного входу — з боку Трьохсвятительської, то не побачите нічого незвичайного, такий цілком собі типовий і звичайний будинок початку 20-го століття.

А ось, якщо вдасться увійти до парадного, то тут вже все незвично. Бо сходи будуть йти як вгору, так і вниз. Коли зійти вниз і вийти в затишний внутрішній дворик, то з подивом можна побачити, що будиночок став більшим. Як так? Все просто. З вулиці будинок висотою в 3 поверхи, з двору цілих — 5.

Розповідають, що у 80-ті роки хитрі кидали-фарцовщики, використовували будинок-обманку для своїх афер. Вони підводили довірливу людину до одного входу, брали гроші, обіцяючи, що скоро винесуть «дефіцит», і благополучно виходили з іншого входу. Саме та обставина, що різно-висотність видно тільки збоку, допомагала їм обманювати людей.

Сьогодні в будинку, як і раніше живуть люди та розташовані офіси.

Замовити зворотній дзвінок